Кармана туманлараро иқтисодий судининг судьяси
Суд муҳокамасида масофадан иштирок этиш имкониятлари кенгаймоқда
Жорий йилнинг 11 март санасида “Аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги янги қонун қабул қилинди.
Мазкур Қонунга асосан Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик процессуал кодексининг 209-моддаси, Иқтисодий процессуал кодексининг 166-моддаси ҳамда Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексининг 144-моддаларига аҳолига суд муҳокамаларида масофадан иштирок этиш учун янада қулай шароитлар яратишни назарда тутувчи қўшимча ва ўзгартиришлар киритилди. Жумладан,
– эндиликда ишда иштирок этувчи шахсларнинг видеоконференцалоқа режимидаги суд мажлисида иштирок этишини таъминлаётган суд ушбу шахсларнинг келган-келмаганлигини текширади ва келган шахсларнинг шахсини аниқлайди;
– видеоконференцалоқа режимидаги суд мажлисида мобиль видеоконференцалоқа тизимидан фойдаланган ҳолда иштирок этаётган шахсларнинг шахси ишни кўраётган суд томонидан ахборот технологияларидан фойдаланган ҳолда аниқланади;
– видеоконференцалоқа режимидаги суд мажлисида видеоконференцалоқа тизимидан фойдаланган ҳолда иштирок этаётган гувоҳларга, экспертларга, мутахассисларга, таржимонларга ўз ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва жавобгарлиги тушунтирилганлиги, шунингдек гувоҳнинг қасамёди аудио- ва видеоёзув орқали қайд этилади ва бу ҳақда суд мажлиси баённомасида кўрсатилади.
Ўзбошимчалик билан эгалланган ер ва ундаги биноларга бўлган ҳуқуқни эътироф этишга доир Қонун кучга кирди
Маълумки, мамлакатимизда аҳолига, биринчи навбатда, қишлоқ жойларида муносиб уй-жой шароитларини яратишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга ошириб келинмоқда.
Шу билан бирга, ер тузиш ва кадастр органлари томонидан ўтказилган республика кўчмас мулк фондининг ялпи ҳатлови якка тартибда уй-жой қуриш соҳасида, айниқса қишлоқ жойларида қонунийликни таъминлаш масалаларида тизимли хатолар ва жиддий камчиликларга йўл қўйилганлигини кўрсатди.
Хусусан, уй-жойга эга бўлиш ва қуришнинг қонуний механизмлари мавжуд бўлишига қарамасдан минглаб фуқаролар кўп йиллар давомида ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларида якка тартибда уй-жойларни ноқонуний барпо этишган.
Ўз навбатида фуқаролар мазкур кўчмас мулкларга кадастр ҳужжатларини беришни сўраб кўплаб мурожаатлар қилишган.
Уларнинг уй-жойга доир ҳуқуқларнинг амалга оширилиши ва аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш учун қулай шарт-шароитларни яратиш, ер участкаларидан оқилона ва самарали фойдаланиш, шунингдек, фуқароларга тегишли бўлган турар жойларни давлат рўйхатидан ўтказишда кўмаклашиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 20 апрелдаги “Фуқароларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар ҳамда ўзбошимчалик билан қурилган турар жойларга нисбатан мулк ҳуқуқини эътироф этиш бўйича бир марталик умумдавлат акциясини ўтказиш тўғрисида”ги ПФ-5421-сонли Фармони қабул қилинган ва ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларида ёки иморат қуриш учун рухсатнома олмасдан қурилган турар жойларга нисбатан мулк ҳуқуқини эътироф этиш бўйича 2018 йил 20 апрелдан 2019 йил 1 майга қадар бир марталик умумдавлат акцияси ўтказилган эди.
Таъкидлаш жоизки, юртимизда бу соҳадаги ислоҳотларни давом эттириш, қолаверса, фуқароларга тегишли уй-жойлар билан бир қаторда жисмоний ва юридик шахсларга улар томонидан ўзбошимчалик билан эгалланган ер участкаларида қурилган кўчмас мулкларга (шу жумладан нотурар бино-иншоотларга) бўлган ҳуқуқларини эътироф этиш борасида тенг имкониятлар яратиш мақсадида 2024 йил 5 августда “Ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер участкаларига ҳамда уларда қурилган бинолар ва иншоотларга бўлган ҳуқуқларни эътироф этиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни қабул қилинди. Мазкур Қонун 2024 йил 8 ноябрь санасидан кучга кирди.
Қонунга кўра, фуқаролар қуйидаги кўчмас мулкларни ўз номига (ижара ва мулк ҳуқуқи асосида) қонуний ўтказиб олиши мумкин:
Ҳуқуқларни эътироф этиш ҳудудлар бўйича босқичма-босқич амалга оширилади, бунинг учун Кадастр агентлиги ҳар йили режа-жадвал тасдиқлайди, унга асосан:
Кадастр агентлиги Автоматлаштирилган ахборот тизимини яратиб, унга барча ерлар бўйича 6 хил турдаги бирламчи маълумотларни киритади;
10 та ваколатли орган (ҳокимлик, қурилиш, экология, солиқ, “Ўзбеккосмос” агентлиги ва бошқалар) ҳар бир ер участкаси бўйича ўз ваколатидаги маълумотларни тизимга киритади;
тизимда шакллантирилган электрон йиғмажилд маҳалла биноларида, Кадастр агентлиги сайтида ҳамда бошқа манбаларда эълон қилинади.
Тўпланган ҳужжатларнинг тўлиқлиги ва қонунийлиги адлия органлари томонидан ўрганиб чиқилади.
Ижобий хулоса қабул қилинган фуқароларга Кадастр агентлиги томонидан хабарнома юборилади.
Хабарнома асосида бир марталик тўловни амалга оширганларга ҳар чоракда халқ депутатлари вилоят Кенгаши қарори билан ҳуқуқлар эътироф этилади (ерга – ижара ҳуқуқи, бино-иншоотга – мулк ҳуқуқи).
Қонунга кўра, ер ва биноларни қонунийлаштириш учун қуйидаги миқдорларда бир марталик тўлов ундирилади:
Тошкент шаҳрида – БҲМнинг 5 баравари (1 млн 875 минг сўм);
вилоят марказларида – БҲМнинг 3 баравари (1 млн 125 минг сўм);
бошқа шаҳарларда – БҲМнинг 2 баравари (750 минг сўм);
бошқа аҳоли пунктларида – БҲМнинг 1 баравари (375 минг сўм);
қолган ҳолларда бир марталик тўлов тегишли ҳудуддаги ўртача аукцион баҳоси миқдорида тўланади.
Шунингдек, I ва II гуруҳ ногиронлари, олдинги «акция» вақтида йиғим тўлаган шахслар тўловдан озод қилинади, «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимига киритилган шахсларга 50 фоиз чегирма берилади.
Қонунга мувофиқ, ўзбошимчалик билан эгаллаб олинган ер майдонларига қурилган кўчмас мулк объектларини аниқлаш мақсадида 2024-2025 йилларда хатлов қилинадиган маҳаллалар режа-жадвали тасдиқланди, деб хабар берди Кадастр агентлиги матбуот хизмати.
Қайд этилишича, тасдиқланган режа-график Кадастр агентлигининг kadastr.uz сайтига жойлаштирилди. Фуқаролаар сайтга кириб ўзининг ҳудудида хатлов ишлари қачон амалга оширилишини билиб олиши мумкин.
Давлат бюджети маблағларини тўғри тақсимлаш ва мақсадли йўналтириш – ҳозирги куннинг долзарб масаласи
Маълумки, Давлат бюджети маблағларини тўғри тақсимлаш ва мақсадли йўналтириш муҳим аҳамиятга эга. Чунки бу солиқ тўловчилар маблағини тежаш билан бирга уни ишлатишда ижтимоий тенглик тамойилларига устуворлик беришга хизмат қилади.
Мамлакатимизда барча соҳаларда бўлгани каби бу соҳада ҳам тизимли ислоҳотлар амалга оширилмоқда, мавжуд қонунчилик замон талабидан келиб чиқиб уларга тегишли қўшимча ва ўзгартириш киритиш ёки янги қонун ва қонуности ҳужжатларини қабул қилиш йўли билан босқисма-босқич такомиллаштирилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йилнинг 3 июнь санасидаги “Бозор ислоҳотларини янада жадаллаштириш ва Ўзбекистон Республикаси миллий қонунчилигини Жаҳон савдо ташкилоти битимларига мувофиқлаштириш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-85-сонли Фармони ҳам шулар жумласидандир.
Мазкур Фармонга асосан 2025 йил 1 январь санасидан бошлаб бюджет буюртмачилари томонидан, шу жумладан, бюджетдан ташқари маблағлар ҳисобидан тузиладиган шартномалар бўйича тўловлар тегишли тартибда ғазначилик хизмати бўлинмаларида рўйхатдан ўтказилгандан (ҳисобга олингандан) сўнг амалга оширилиши белгиланмоқда.
Қонунчиликдаги бу янгилик давлат харидларини амалга оширишда соғлом рақобат муҳитини таъминлаш мақсадида амалиётга жорий этилди.
Шу ўринда қайд этиб ўтиш керакки, ушбу Фармонда назарда тутилаётган қоидалар давлат харидлари билан боғлиқ бўлган, шу жумладан, тарафларидан бири бюджет буюртмачилари ҳисобланадиган ва маҳсулот етказиб бериш, пудрат (қурилиш пудрати), хизмат кўрсатиш шартномаларидан келиб чиқувчи низоларнинг судларда кўриб чиқилишида ҳам қўлланилади.
Маълумки, иқтисодий судлар томонидан муқаддам бундай низоларни кўришда уларнинг ечимига Ўзбекистон Республикаси Олий хўжалик суди Пленумининг “Хўжалик шартномаларини тузиш, ўзгартириш ва бекор қилишни тартибга солувчи фуқаролик қонун ҳужжатлари нормаларини қўллашнинг айрим масалалари тўғрисида”ги ва “Иқтисодий судлар томонидан қурилиш пудрати шартномасидан келиб чиқадиган низоларни ҳал этишда қонун ҳужжатларини қўллашнинг айрим масалалари тўғрисида”ги қарорларида берилган тушунтиришлардан келиб чиқиб ёндашилар эди.
Чунки, ушбу Пленум қарорларида маҳсулот етказиб бериш, хизматлар кўрсатиш ва қурилиш пудрати шартномалари белгиланган тартибда ғазначиликдан рўйхатдан ўтказилмаган бўлсада ва шунга кўра шартнома тузилмаган деб ҳисоблансада, агар бундай ишлар бажарилганлиги (хизматлар кўрсатилганлиги, маҳсулот етказиб берилганлиги) ҳолати тақдим этилган далиллар билан исботланса, бажарилган ишлар (кўрсатилган хизматлар, етказиб берилган маҳсулот) қийматини ундириш тўғрисидаги талабни рад этишга асос бўлмаслиги назарда тутилган.
Бироқ, Президентимиз томонидан тегишли Фармоннинг қабул қилиниши билан давлат харидлари билан боғлиқ бўлган ва (ёки) бюджетдан молиялаштиришни назарда тутувчи битимларни аввало уларнинг молиялаштириш манбалари мавжуд бўлган тақдирдагина тузиш лозимлиги қатъий белгилаб берилмоқда.
Бинобарин, Ўзбекистон Республикаси Бюджет кодекси 122-моддасининг учинчи қисмига кўра бюджет ташкилотлари ва бюджет маблағлари олувчиларнинг бюджетдан ажратиладиган маблағлар бўйича товарларни (ишларни, хизматларни) етказиб берувчилар билан тузган шартномалари, шунингдек уларга киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар улар ғазначилик бўлинмаларида рўйхатдан ўтказилганидан кейин кучга кириши белгиланган.
Таъкидлаш керакки, эндиликда давлат буюртмачилари бўлган давлат бошқаруви органлари ва хўжалик бирлашмалари раҳбарлари зиммасига давлат харидларини амалга оширишда соҳага оид қонунчилик ҳужжатларига қатъий риоя этиш, шунингдек, давлат харидларининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш учун шахсий жавобгарлик юкланади.
Бу эса уларнинг Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг асосий принципларидан бири ҳисобланган ва унинг 15-моддасида белгиланган давлат ва унинг органлари, бошқа ташкилотлар, мансабдор шахслар, фуқаролик жамияти институтлари ҳамда фуқаролар Конституция ва қонунларга мувофиқ иш юритишлари шартлиги ҳақидаги нормага сўзсиз амал қилишларини тақозо этади.